BRUXELLES — Peste 100 de organizații pentru drepturile copilului din întreaga Europă solicită Uniunii Europene să acorde prioritate siguranței copiilor prin adoptarea unui Regulament cuprinzător privind abuzurile sexuale asupra copiilor (CSAR), avertizând că noi întârzieri și măsuri superficiale care nu răspund amploarei problemei vor lăsa milioane de copii expuși riscului.
O scrisoare deschisă cu 109 semnatari, publicată în preajma Zilei Siguranței pe Internet, pe 10 februarie, îndeamnă factorii de decizie ai UE să aibă curaj în conturarea cadrului legislativ pentru a proteja copiii de abuzurile sexuale și pentru a asigura adoptarea rapidă a unui CSAR solid.
Scrisoarea, inițiată de Grupul de advocacy pentru legislația europeană privind abuzul sexual asupra copiilor (ECLAG)* și semnată de experți de prim rang în protecția și drepturile copilului, afirmă că UE are o oportunitate critică de a fi lider mondial în protejarea copiilor online, însă inacțiunea continuă și lipsa de ambiție fac ca lacunele din legislația UE să fie în continuare exploatate de către făptuitori.
„Fără legi puternice,” se arată în scrisoare, „Europa va lăsa milioane de copii neprotejați pe platformele online și va permite imaginilor care le înfățișează abuzurile să circule pe termen nelimitat online. De mai bine de trei ani, liderii UE dezbat CSAR — o lege menită să protejeze copiii de abuzurile sexuale online. În acest răstimp, criza abuzurilor sexuale asupra copiilor s-a agravat dramatic: rapoartele privind racolarea, șantajul sexual și materialele sexuale generate de inteligența artificială au crescut exponențial.”
Conform unor date publicate recent de Internet Watch Foundation, anul 2025 a fost cel mai grav an înregistrat pentru materialele de abuz sexual asupra copiilor descoperite de analiștii săi, nivelul ridicat fiind determinat, în parte, de creșterea materialelor foto-realiste generate de AI. Anul trecut au fost identificate 3.440 de videoclipuri generate de AI care înfățișau abuzuri sexuale asupra copiilor, comparativ cu doar 13 în 2024 — o creștere de peste 260 de ori.
Scrisoarea citează cercetări care arată că mai mult de trei din cinci părinți din Europa consideră că politicienii și companiile tehnologice nu iau suficient în serios siguranța copiilor online și că patru din cinci cetățeni ai UE susțin măsuri care să oblige furnizorii de servicii online să detecteze, raporteze și elimine abuzurile sexuale asupra copiilor online.
Purtătoarea de cuvânt a ECLAG, Hannah Swirsky, șefa politicilor și afacerilor publice la Internet Watch Foundation, a declarat: „Copiii au dreptul să nu le fie încălcată, abuzată și distribuită la nesfârșit intimitatea corporală online. CSAR reprezintă un pas esențial pentru a asigura o protecție mai puternică a copiilor împotriva abuzurilor sexuale.
Cercetările arată că publicul dorește aplicarea unor măsuri de protecție a copiilor împotriva prejudiciului și că soluția este la îndemâna factorilor de decizie ai UE. În această etapă vitală a negocierilor privind CSAR, facem apel la liderii UE să instituie Europa drept un campion global al siguranței copiilor online și să avanseze un text eficace, cuprinzător și ambițios. Europa are atât potențialul, cât și responsabilitatea de a da un exemplu demn de urmat.”
Note ale editorului: *Coaliția ECLAG este formată din peste 70 de organizații pentru drepturile copilului care activează în UE pentru a crește gradul de conștientizare asupra necesității stringente de a proteja copiii în mediul digital în continuă evoluție. Grupul de coordonare al coaliției este compus din ECPAT International, Eurochild, Internet Watch Foundation (IWF), Missing Children Europe, Terre des Hommes Netherlands și Thorn.
Contact: [email protected]
Conținut scrisoare:
Dragi factori de decizie,
Noi, cei 109 semnatari, vă îndemnăm să puneți pe primul loc siguranța copiilor în mediul online și să adoptați o legislație solidă pentru a combate abuzul și exploatarea sexuală a copiilor în întreaga Europă.
Uniunea Europeană are o oportunitate crucială de a deveni lider mondial în protejarea copiilor online, însă inacțiunea continuă și lipsa de ambiție fac ca Europa să rămână un refugiu sigur pentru infractori. Fără legi puternice, Europa va lăsa milioane de copii neprotejați pe platformele online și va permite ca imaginile abuzului lor să circule la nesfârșit pe internet.
De mai bine de trei ani, liderii UE dezbat Regulamentul privind Abuzul Sexual asupra Copiilor (CSAR) – o lege menită să protejeze copiii de abuzul sexual online. În acest timp, criza abuzului sexual asupra copiilor din Europa s-a agravat dramatic: rapoartele privind grooming-ul, șantajul sexual și materialele de abuz asupra copiilor generate cu ajutorul inteligenței artificiale au crescut exponențial în întreaga Europă.
Suntem profund îngrijorați că eforturile de protejare a copiilor împotriva exploatării sexuale și a revictimizării repetate au fost subminate de o campanie bazată pe dezinformare cu privire la tehnologiile implicate, precum și de refuzul de a recunoaște amploarea și natura prejudiciului pe care acest regulament urmărește să îl combată.
În Europa, peste trei din cinci părinți consideră că politicienii și companiile de tehnologie nu iau suficient de în serios siguranța copiilor online. 4 din 5 cetățeni ai UE susțin obligarea furnizorilor de servicii online să detecteze, să raporteze și să elimine abuzul sexual asupra copiilor din mediul online. CSAR reprezintă un pas esențial către asigurarea unei protecții mai puternice pentru copii împotriva abuzului sexual.
Aveți oportunitatea de a transforma Europa într-un campion global al siguranței copiilor online. Vă îndemnăm să promovați un text eficient, cuprinzător și ambițios. Europa are atât potențialul, cât și responsabilitatea de a conduce prin exemplu.
Confidențialitatea și protecția copiilor sunt compatibile. Copiii au dreptul să nu le fie încălcată intimitatea corporală, să nu fie abuzați și să nu fie distribuiți la nesfârșit în mediul online. Fiecare utilizator are dreptul să nu fie expus la imagini și videoclipuri traumatizante și degradante cu copii abuzați sexual.
Soluția se află în puterea dumneavoastră.
Vă cerem, în calitate de reprezentanți aleși ai noștri, să acționați cu ambiție, să puneți copiii pe primul loc și să asigurați adoptarea rapidă a unui CSAR solid. Împreună putem pune capăt crizei abuzului sexual asupra copiilor și îi putem proteja de noi suferințe.
SEMNAT:
- „Hope For Children” CRC Policy Center
- AFEM
- Albanian National Child Helpline – ALO 116 111
- Alliance for the Rights of the Child
- Andrew Briercliffe, Child Safety Online
- Andrew Campling, 419 Consulting Ltd.
- APEM – Associação Portuguesa de Estudos sobre as Mulheres
- Ariel Foundation International
- Asociace Dítě a Rodina, z.s.
- Associação P de Potência
- Association for the Prevention and Handling of Violence in the Family
- Austrian Network for Children´s Rights
- Awel
- Bernhard Geiser
- Børns Vilkår
- Brave France
- Breza Association, Croatia
- CAMELEON Association
- Camille Cooper
- Catherine Brown
- Centar za nestalu i zlostavljanu djecu – CNZD
- Center for Missing and Exploited Children, Serbia
- Centrs Dardedze
- Child Focus
- Child Helpline International
- Childlight – Global Child Safety Institute
- Childnet International
- Childproof/CIPOF
- Children in Scotland
- ChildX
- COFACE
- CONCORDIA Social Projects
- CRCA-ECPAT Albania
- CTV Production
- CyberSafeKids
- Defence for Children – ECPAT Netherlands
- Dr Carmen Kealy
- Dr Danielle Kennan
- Dr Inguna Ebela
- Dr. Lucija Vejmelka
- ECPAT Austria
- ECPAT France
- ECPAT Germany
- ECPAT International
- ECPAT Norway
- ECPAT Sweden
- eLiberare
- ELIEN REBIRTH
- EOS – Associação de Estudos, Cooperação e Desenvolvimento
- Erikshjälpen (ERIKS Development Partner)
- Estonian Union for Child Welfare
- ÉTHÉLIOS
- Eurochild
- FICE Croatia
- First Children’s Embassy in the World MEGJASHI
- Fondation pour l’Enfance
- Fondazione S.O.S. Il Telefono Azzurro ETS
- Free a Girl Netherlands
- FUNDACION ANAR
- Giada Coffari
- Hintalovon Foundation-ECPAT Hungary
- Hrabi Telefon
- IFSW Europe
- Instituto de Apoio à Criança
- International Child Development Initiatives – ICDI
- International Justice Mission Deutschland
- International Justice Mission Netherlands
- International Justice Mission Inc.
- Internet Safe Kids Africa
- Internet Watch Foundation
- ISPCC
- Italian Coordination of the European Women’s Lobby
- John Carr OBE
- Kék Vonal Child Crisis Foundation
- Kids of Ukraine Charity Fund
- kjt
- Latvian Child Welfare Network
- Latvian Protect the Children
- Les Ami(e)s de Romy
- Linka detskej istoty / Child Safety Line Slovakia
- Lobby Europeo de Mujeres en España
- Marie Collins Foundation
- Missing Children Europe
- Mulher Século XXI – Associação de Desenvolvimento e Apoio às Mulheres
- Myriam Hunfeld
- Netsweeper Inc.
- Network for Children’s Rights (Greece)
- NGO Dignity Online
- Nick Newman
- OKAJU (Ombudsman for Children and Adolescents)
- Pancyprian Coordinating Committee for the Protection and Welfare of Children (PCCPWC)
- Plataforma Portuguesa para os Direitos das Mulheres (PpDM) / Portuguese Platform for Women’s Rights
- Pressley Ridge Hungary Foundation
- Protect Children
- Qoria
- Save the Children
- SHIELD – APS
- SISTERS – for the exit from prostitution! e.V.
- South West Grid for Learning / UK Safer Internet Centre
- Stichting De Kindertelefoon
- Stiftung Digitale Chancen
- Terre des Hommes Netherlands
- The Brave Movement
- The Smile of the Child
- Thorn
- Ukrainian Foundation for Public Health
- VSE
- WeProtect Global Alliance
- YYouth

